23. jún 2026 sa v Odoríne zapísal do histórie veľkými písmenami. Základná škola Odorín oslávila 50. výročie svojho založenia – polstoročie, počas ktorého školou prešli generácie detí, učiteľov, rodičov a priateľov školy. Deň bol výnimočný nielen svojím programom, ale aj tým, že sa spojila minulosť, prítomnosť a budúcnosť školy v jeden silný a emotívny príbeh.
Oslavy začali slávnostným otvorením prístavby materskej školy, ktorá je ďalším významným míľnikom v živote obce aj školy. Pani starostka obce a pani riaditeľka MŠ sa na úvod prítomným prihovorili, kde zdôraznili potrebu kvalitného predškolského vzdelávania. Po príhovoroch sa spoločne prestrihli pásku Mária Goduľová, starostka obce Odorín, Igor Šimko a Dávid Demečko, poslanci NR SR, Pavol Hamrak, riaditeľ RUŠS Košice a Lucia Straková, riaditeľka materskej školy.
Podujatie svojou prítomnosťou podporili aj ďalší významní hostia – poslanec NR SR Dušan Tittel, Daniel Kráľ, riaditeľ ÚPSVaR SNV, bývalí starostovia, riaditelia, učitelia, zamestnanci školy, riaditeľky okolitých škôl, rodičia a široká verejnosť.
Po požehnaní pánom farárom deti spolu s hosťami vypustili balóny, ktoré symbolicky niesli želania do ďalších rokov. Hostia si následne prezreli priestory novej materskej školy a potom sa presunuli k pódiu na ihrisku.
O 16:00 sa na pódiu začal slávnostný program, ktorý pripravili pani učiteľky a vychovávateľky s veľkou láskou. Programom sprevádzali moderátorky Júlia Lizancová a Veronika Živčáková.
V programe vystúpili žiaci ZŠ s riekankami, vyčítankami, scénkami a tancami, deti z materskej školy a žiaci Súkromnej ZUŠ Odorín. Nechýbali ani krásne básne o škole, hovorené slovo, humor a dojímavé piesne, ktoré pripomenuli, že škola je miestom, kde sa rodia prvé priateľstvá, talenty aj sny. K prítomným sa prihovorila aj riaditeľka školy Mgr. Adriana Puškášová, ktorá vo svojom príhovore zdôraznila, že škola je predovšetkým o ľuďoch – o učiteľoch, žiakoch, rodičoch a všetkých, ktorí jej veria a podporujú ju. Pani starostka obce počas programu ocenila vzácnych hostí, bývalých pracovníkov školy a vyzdvihla aj prácu súčasnej pani riaditeľky.
Program vyvrcholil rozlúčkovou piesňou žiakov, ktorí poďakovali pani učiteľkám za ich prácu, trpezlivosť a lásku. K deťom sa pridali aj rodičia so svojím vlastným poďakovaním.
Po programe sa pozvaní hostia presunuli do školy, kde ich čakalo pohostenie a bohatá výstava fotografií, ktoré zachytávali históriu školy aj jej súčasnosť.
Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave osláv: vedeniu obce, sponzorom, učiteľom a vychovávateľkám, upratovačkám a kuchárkam, pracovníkom obce,rodičom a samozrejme všetkým účinkujúcim.
Základná škola Odorín je malá škola s veľkým srdcom. Polstoročie jej existencie je dôkazom, že aj v malej obci môže vyrásť miesto, ktoré formuje generácie, učí hodnotám a vytvára spomienky, ktoré pretrvajú celý život. Tento deň bol oslavou minulosti, poďakovaním prítomnosti a povzbudením do ďalších rokov.